London Fashıon Week 2016 SS

London Fashion Week 2016 SS
London Fashion Week 2016 SS

   

London Fashıon Week 2016 SS

Moda haftaları tüm hızıyla devam ederken 18-22 Eylül tarihlerinde gerçekleşen  London Fashion Week  bu yıl 30 ülkeden toplamda 110 tasarımcıyı ağırladı. Tasarımcı ve markaların 2016 ilkbahar/yaz koleksiyonlarının yer aldığı moda haftasında iz bırakanlardan bir kaçını inceleyelim.

 

BORA AKSU

Londra moda haftasının açılış defilesini yapan ünlü tasarımcı Bora Aksu, koleksiyonunda pembe, beyaz, sarı, turuncu ve kırmızı tonlarını kullanarak adeta yaz bahçesinin renk armonisi ile büyüledi. Tasarımlarında limon, portakal, nar, incir ve zeytin ağaçlarından esinlenen tasarımcı, kumaşlarında ise hafif tüller, ipek ve dantel kırpmalarına yer vermiş.

Zarif ve minimal bir koleksiyon hazırlayan Bora Aksu, Türk esintilerinin de  hakim olduğu koleksiyonunda modellerinin el ve yüzlerine çiçek dövmeleri kullanarak farklı bir etki yaratmayı başarmış.

 

Versus Versace

Donatella Versace ve Anthony Veccarello direktörlüğünde hazırlanan koleksiyonda, tarzını hiç bozmayan ve klasikleşen siyah deri elbiseler, sık sık kullanılan ve her yerden fışkıran gümüş rengi düğmeli toplar, Medusa kafalar ve vücuda yapışan zarif olduğu kadar kışkırtıcı parçalarla  her zaman ki gibi moda severlerden tam not aldı.

 

 

BURBERRY PRORSUM

Christopher Bailey’ direktörlüğünde ki marka, ilkbahar-yaz koleksiyonu olmasına rağmen oldukça koyu renklere yer vermiş aynı zamanda kalın kumaş ceketler ile tezatlıkları bir araya getirerek dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış.

Aynı zamanda dantel ve geometrik desenlerin ön planda olduğu koleksiyonda transparan elbiseler ile 90’lı yılların esintisini yaşatmayı başarırken, İngiliz süetinden yapılan dikdörtgen ve yuvarlak bel çantaları ile koleksiyonun bütünlüğünü korumayı başarmış.

Temperley London

Havana temasından yola çıkılarak hazırlanan koleksiyonda bolca nakış işlemeli motiflere yer verilmiş, mavi, yeşil ve sarının tonları tasarımlarda ki hakimiyetini hissettirecek nitelikte…

Aynı zamanda koleksiyonda bolca yer verildiği çiçek desenli kimonolar crop toplar, transparan kıyafetler moda severlerden etkilemeyi başardı.

Erdem Moralıoğlu

Koleksiyonda ilk bakışta floral motifleri, transparan detayları, fırfırları, çizgili kumaşları, degrade renk geçişleri, dantelleri, ince askılı elbiseleri, kabarık tüyleri kendine özgü şık ve zarif imajıyla yansıtan tasarımcı iddiasını ortaya koymaya başarmış.

Zeynep Kartal

1868 yılında James Tissot’un ‘ Rue Royal’’ adlı tablosundan esinlenen tasarımcı koleksiyonunu, güçlü bir moda ve tarz anlayışına sahip aristokrat bir erkek grubunun resmedildiği bu tablodan ilham aldığını belirtirken resimdeki erkek egemenliğini eleyerek  günümüz güçlü, ilham verici bağımsız kent kadınlarının varlığına atıfta bulunduğunu belirtiyor.

Kaliteli ipekler, jorjet kumaşlardan ve detaylı işlemelerden oluşan koleksiyonda, lacivert, mercan, bej, beyaz, kırmızı renklerle zarif ve güçlü kadının çizgisini yansıtmış.

 

Vivienne Westwood

Defileler içerisinde en çok dikkat çeken ve akıllarda kalan belkide Vivienne Westwood’un defilesi oldu. 74 yaşındaki İngiliz tasarımcı İngiltere’nin kemer sıkma politikasını ve hükümetin temiz enerjiye ayırdığı ödenekleri azaltmasını protesto amacı ile      defile öncesi açtığı dövizlerle  bir kez daha akıllarda yer etmeyi başardı.

Defile öncesi yapılan protesto gösterisini, siren sesleriyle açılışı yapıp defilede kullanılan rozetler, takılar, çeşitli aksesuarlarla ve makyajlarla protestosunu devam ettirdi. Dantelin ön planda olduğu gecelik hissi veren ipek elbiseler, drape kesim kıyafetler, floral ve etnik desenlerin yanı sıra 70’lerden kalma ceketleri ve porselen baskıları ile her zaman ki tarzını yansıtmayı başarmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir