Nasıl Moda Tasarımcısı Olurum?

Nasıl Moda Tasarımcısı Olurum?

Başarılı bir moda tasarımcısı olmak için alacağınız eğitimin yanında sahip olmanız gereken bazı özellikler ve aşmanız gereken yollar bulunmaktadır.

moda tasarımcısı nasıl olunur

Bir moda tasarımcısının sahip olması gereken temel beceriler, çizim ile başlar, kesim ve dikiş ile devam eder. Moda tasarımcıları alacakları eğitimin sonunda renk, doku, kumaş tanımayı öğreneceklerdir ancak teknik bilgilerin yanında bu alanlarda ustalaşmaları için tecrübeye ihtiyaçları vardır. Bir kumaşı tanımak moda tasarımcısı için yeterli değildir. O kumaşın hangi kesime uygun olduğunu bilmek, dökümü “göz becerisi” diye adlandırılan ve zaman içerisinde kazanılan yetenekle yerleşecektir

Bir moda tasarımcısının sahip olması gereken temel yeteneklerinizi geliştirmek için;

-Dikiş yeteneğinizi geliştirin. Zorlu koşullarda, zorlu kumaşlara dikişler yapmayı öğrenin.

-Kumaşları tanıyın. Birçok kumaşla denemeler yapın

-Ünlü tasarımcıları ve stillerini araştırın. Nelerden ilham aldıklarını görmek sizin de ufkunuzu geliştirecektir.

 

moda tasarımcısı nasıl olunur

 

Temel yeteneklerinizi geliştirip aldığınız eğitimle birleştirdikten sonra sıra hangi alana yoğunlaşmayı istediğinize geliyor. Kadın kıyafetlerinden aksesuara, kostümlerden iç çamaşırına geniş bir yelpaze bulunan bu noktada en doğru kararı vermek için kendi tutkularınızı baz alabilirsiniz. “Ben her şeyi tasarlarım” diyorsanız da birçok farklı alanda çizimler yapın, hatta bunları son haline getirin. Yapım aşamasından bitiş aşamasına kadar sizi en çok heyecelandıran alana yönelin.Heyecanlarınıza tam anlamıyla kendinizi kaptırmamaya da dikkat edin, çünkü moda sektörü hayal dünyası çok geniş realistlerin dünyası.

Kendinize güzel ve kalın bir portfolyo hazırlama aşamasında moda dünyasının size hazır olup olmadığını da anlayabilirsiniz.

 

1 Comment

  • Nejla Berfin dedi ki:

    Benim hayalim moda tasarımcısı olmak… Tasarımlarını z çoooooooooooooooook güzel!!!!!!!!!!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir