NEJ İLE MODA ve ORGANİK MALZEME KULLANIMI

Türkiye’nin organik koleksiyon hazırlayan ilk ve tek tasarımcısı, olan 2011’de düzenlenen “Türkiye’nin Kadın Girişimci” yarışmasında “Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimci” dalında ikinci seçilerek 2011 yılında Goldman Sachs tarafından desteklenen, Harvard University ve The Wharton School of The University of Pennsylvania tarafından yürütülen “10.000 Kadın Girişimci” projesinde, rol model olarak seçilen tek Türk kadın girişimci olan Nejla Güvenç ile Fashion Club olarak bir araya geldik ve “Moda ve Organik Malzeme Kullanımı” hakkında merak ettiklerimizi sorduk.

  • Nej markası nasıl ortaya çıktı?

İsmini hatırlayamadığım fakat hayatıma yön veren bir film ile başladım yoluma. Film moda tasarımı okuyan bir kızın yükselişini anlatıyordu. Kız bir yerde stajyer olarak çalışmaya başlıyor ve bir kriz anında olayı kurtarması sonucunda hayatı değişiyordu. Film bitince anneme ben ‘’o ‘’ kız gibi olmak istiyorum dedim ve ilk adımımı aslında atmış oldum. Bu düşünce ile hayattan farklı disiplinler öğrenmek istedim. İyi resim yapan, gördüğüm her şeyi resmetmeyi seven biriydim. O günden sonra bu yolda ki süreçlerim adım adım devam etti.

  •  İş hayatındaki dönüm noktalarınız neler?

İş hayatımdaki dönüm noktalarım Beymen ve Derishow’dur. Derishow da 8 yıl çalıştıktan sonra Beymen’e koleksiyonlar hazırladım ve Koleksiyon Direktörü olarak 1.5 yıl görev aldım. Her iki markada da çok keyifli projelerde imza attım.

SAMSUNG CSC

  • Organik kumaş kullanarak koleksiyon hazırlayan ilk Türk moda tasarımcısısınız, organik kumaşlar ve materyaller kullanarak koleksiyonlarınızı oluşturmaya nasıl karar verdiniz? Zorlukları oldu mu?

Organik malzemeler ile yola çıkmak istedim, çünkü yaşam şeklimin, beslenmemin, günlük kullandığım ürünlerin hep organik olmasına özen gösteririm. İlk başlarda bunun olumsuzluklarını yaşadım. Çünkü genel olarak toplumda kıyafette organik algısı yoktu. Ülkemiz organik ürünler konusunda dünyada çok önemli bir sırada yer alıyor. Genellikle yurt dışına dünyaca ünlü markalara ihracat yapıyor. Bende ürünlerim ile ilk önce Avrupa ve Amerika pazarında yer almaya başladım. Çünkü bu pazarlar organik ürünlere hazırdı, benim içinde kolaylık olacaktı. Uzun süre yurt dışına ihracat yaptım. Daha sonra iç piyasaya geçişim ‘’Galata Moda’’ ile oldu. İlk Galata Moda festivalinde inanılmaz satışlar yapıldı, hatta o zaman açık ara farkla satış birincisi olmuştum. Ürünler yetişmiyor, sürekli bir talep geliyordu. İşte o zaman dedim ki Türkiye benim tasarımlarıma hazır. Alıcıların %20 si ürünlerimi organik olduğu için geri kalan %80’ i de hafif, uçuş uçuş olduğu için satın alıyordu. Bu etkinlik bana Türkiye pazarında olabileceğimi göstermişti ama organik malzeme ile üretim yaparken zorlanıyordum. Çünkü ülkemizdeki organik kumaşlar yurt dışına gittiği için küçük metrajlarda ve küçük adetlerde malzeme bulabilmek benim için zor oluyordu. Bu durumu ‘’Ekolojik Hareket’’ i başlatarak aştım. Türkiye de bu konularla ilgilenen firmalarla iletişime geçtim. Özet olarak ben onlara trendler, renkler, tuşeler hakkında danışmanlık hizmeti verecektim onlarda bana ürettikleri kumaştan ihtiyacım olanı vereceklerdi. Onlar 500 metre üretiyorsa ihtiyacım olan 50 metreyi ben alıyordum. Böylelikle onlar son trendlerle koleksiyon hazırlamış oldular bende benim için gerekli malzemeyi temin etmiş oldum.

  • Yurt Dışında kadın girişimciler arasında rol model seçilen tek Türk kadın olarak yeni dönemde yurt dışı hedefleriniz nasıl olacak ?

Yurtdışında bir defile yapacağım, sosyal sorumluluk projeleri içerisinde yer alacağım.

SAMSUNG CSC

  • Meslek hayatınızda yaptığınız hataların mesleki gelişiminize nasıl katkısı oldu?

Hatayı severim, hatta hiç bir zaman kimseye hata yaptığı için sesimi yükseltmem, hata yapmazsanız gelişemezsiniz. Hatalarımı hata olarak değil deneyim olarak değerlendiriyorum. Ben onu yaşadıysam yaşamam gerektiği içindir, evrimleşmem içindir, demek ki yeterince iyi değilim ve daha iyi olmam için hata yaptım diyorum.

  • Moda sektöründe yer almak isteyenlere önerileriniz neler? Sizin gibi olabilmemiz için neler yapmalıyız? ya da sizin gibi olabilecek miyiz?

Boynuz kulağı geçer. Daha iyi olacaksınız çünkü daha donanımlı, daha bilinçlisiniz. Etrafınızda ilham alabileceğiniz insanlar var ve onlara artık çok kolay ulaşabiliyorsunuz. Günümüzde iletişim çok önemli, şimdi ki jenerasyona hayranım, sosyal medyayı çok güzel kullanıp hemen iletişime geçebiliyorlar. Birçok tasarım bölümü öğrencisi ya da bu sektör için eğitim almış arkadaşın alt yapıları, bilgi birikimleri aşağı yukarı aynı ama farklı oldukları nokta iletişim becerileri oluyor. Örneğin firmalarla iletişime geçerken sizin için doğru olduğunu düşündüğünüz firmayı bulun, onlarında kendileri için yararlı olacak insanlara ve projelere ihtiyaçları var. Kendinizi doğru ifade edebilirseniz bu konularda sıkıntı yaşamayacağınızı göreceksiniz. Kısacası kendi yolunuzu kendiniz birikimleriniz ve deneyimlerinizle sizler çizmelisiniz. Ben ortaokul dönemimde hayatımda yapmak istediklerimi, hangi yaşta neler yapmam gerektiğini yazmıştım. Şimdide kısa dönemler içerisinde hayatımı planlı bir şekilde yaşamaya devam ediyorum. Sizler de yazın, planlayın, hayattan istemesini bilin. Hiç bir şeyi bilmiyorum demeyin, öğrenmeye çalışın, vazgeçmeyin ayrıca sizler için çok ama çok önemli olan yabancı dil öğrenmeyi ihmal etmeyin.

  • Son projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Meme kanseri için farkındalığı arttıracak bir projeyi hayata geçireceğim. Ayrıca dünyadaki trend merkezlerinin yer aldığı, o merkezde yaşayan, şehre yön veren trendsetter’lardan oluşan bir kitapta yer alacağım.

SAMSUNG CSC

Kariyer Fashion Club olarak  Moda Tasarımcısı Nejla Güvenç’e  bizlere vakit ayırıp çok değerli bilgilerini paylaştığı için teşekkür ediyoruz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir