SERDAR UZUNTAŞ İLE TÜRKİYE’DE ve DÜNYADA MODA

 

2010 yılında konfora önem veren, detay kullanımıyla fark yaratan erkek hazır giyim markası Serdar Uzuntaş-London’ı kuran ve Türkiye’de Tarkan, Murat Boz, Murat Dalkılıç, Kenan Doğulu gibi ünlü isimleri giydiren Moda Tasarımcısı Serdar Uzuntaş ile Fashion Club olarak bir araya geldik ve “Türkiye’de ve Dünyada Moda” hakkında merak ettiklerimizi sorduk.

IMG_9701

  • İstanbul da bir ihracat firmasında çalışırken işinizi bırakıp Londra da Central Saint Martins Fashion School ve sonrasında Milano Naba Fashion School da eğitim aldınız. İstanbul-Londra-Milano üçgeninin aynı zamanda ilk koleksiyonunuz olan 2010 İlkbahar-Yaz koleksiyonunu hazırlarken size ne gibi faydaları oldu?

Her şeyden önce çok şanslı biriyim. İnternational platformda yer almak istediğim için İlk Londra Fashion Week’te sunum yaptım. Dünyada İnternational Fashion Business diye bir durum var. Ülkemizde ise daha yeni konuşulmaya başladı. Dünyada her markanın kendi pazarı var ve sizde kendi markanızı nerede konumlandıracağınızı kavrayabiliyorsunuz. Ülkemizde markaların önü çok fazla açılmıyor, kendinizi konumlandırmakta zorlanabiliyorsunuz. İstanbul-Londra-Milano üçgeni markamı konumlandırmamı kolaylaştırdı.

  • Serdar Uzuntaş ve Serdar London markalarından bahsedebilir misiniz?

Serdar Uzuntaş markasındaki tasarımlarım daha çok kişiye özel tasarımlardan oluşuyor. Serdar London markası ile de Milano’da trendleri baz alarak tasarım çalışmalarıma devam ediyorum.

  • Uluslararası geçişler tasarımlarınıza bu süreçte nasıl yansıdı?

 Yurtdışında olunca insan doğup büyüdüğü şehrin farklı duyguları bir arada yaşıyor. İstiyorsunuz ki tasarımlarınızda kendi özünüzden bir parçada yerini alsın. Moda bana göre dönme dolap gibidir, tekerrürden ibarettir. Ben her sene bir konsept seçiyorum o konseptte baktığım zaman aynı konsepti birçok kişi uygulamış oluyor, işim zor diye düşünürken bende kendime göre konsepti yorumlamış oluyorum. Tasarımı yemek yapmaya benzetiyorum. Hepimiz bir mutfağa girelim herkese yapması için aynı menüyü ve malzemeleri verelim. Sonuca baktığınızda ortaya çıkan yemekleri tadı birbirinden farklı olacaktır. Çünkü herkes yemekte kullanacağı malzemeyi kendi damak tadına göre koyacaktır. Tasarımda da bana göre aynı durum geçerli. Tasarım yaparken bizde creative yönümüzü ortaya çıkarırken çevremizden de esinlenebiliyoruz. Bende ilk defilemde Türk kültürüne yer verdim. Modeller podyumda Mercan Dede ile yürüdü. Çini desenleri podyumun tasarımında kullanıldı. Amber ve paçuli kokularını da yer verdim. Hem göze, hem kulağa, hem buruna yani birkaç duyuya hitap etmeye çalıştım. Türk ve İngiliz kültürünü mix ettim ve anladım ki tasarımlarınızda kendi özünüzü bulmanız lazım.

  • IMG_9718Türkiye de ki ve yurt dışında ki moda okulları arasında ki en belirgin farklılık neydi sizce?

 Burada herkes Fashion Designer olma çabası içerisinde, Fashion Business olayı Türkiye de çok hissedilemiyor, Avrupa da okuduğunuz zaman işin business kısmını da yaşıyorsunuz. Çünkü artık Fashion Week değil Fashion Days var. Böylece sıcağı sıcağına her şeyden haberdar oluyorsunuz.

  • Tasarım yaparken dikkat ettiğiniz noktalar nelerdir? Yaşadığınız ülkelerin tasarımlarınıza katkısı oluyor mu?

Tasarımlarımı hazırlarken ilk olarak konseptimi belirliyorum ve renk skalamı seçiyorum. Tasarımlarımda konsepte ve renk skalasına daima sadık kalmayı seviyorum. Farklı kültürler insanların bakış açısını değiştirebiliyor. Londra bana göre en creative sokaklara sahip olan şehir. Bir çok şeyden ilham alabiliyorsunuz. Yurt dışında her anlamda tasarım yapmak daha kolay.

  • Sizin tasarımlarınızda vazgeçemediğiniz renkler nelerdir?

Mavi, lacivertin tonları, doğal renkler, mesela camel’ ı tasarımlarımda kullanıyorum.

  • Kumaşları nasıl match ediyorsunuz ?

Kumaşları match edebilmek için kumaş bilginizin olması gerekiyor. Araştırıp dokularının uyuşup uyuşmadığını inceliyorum. Konseptimi belirliyorum. Trendlere odaklanmadan sevdiğim renklerin hepsini ortaya koyuyorum, konseptime uygun mu? değil mi? ona bakıyorum. Böylece hatırlanmak için bana özel tasarımlar ortaya çıkarmaya çalışıyorum.

IMG_9705

  • Sizinle çalışmak isteyen kişilerde aradığınız özellikler, beklentileriniz nelerdir?

Benimle çalışmak isteyen kişilerin aldığı eğitimi, iş hayatıyla birleştirmesini ve atölyede geçirdiği zamanı en verimli şekilde değerlendirmesini isterim. İş konusunda sert bir yapım var. Karşımdaki kişinin burada hangi amaçla bulunduğunu unutmaması gerekiyor, her şeyin farkında olmalı ve işini bilinçli yapmalı. Her adım ayrı bir tecrübedir. Keyif alarak çalışan insanları seviyorum.

  • Genç tasarımcılara önerileriniz nelerdir?

Eğitiminizi tamamladıktan sonra çalışmaya başlamalı ve deneyim kazanmalısınız. İşe mutfağından başlamalısınız. Üretimden satışa kadar her alanda bulunmalısınız.

IMG_9727

Kariyer Fashion Club olarak  Moda Tasarımcısı Serdar Uzuntaş’a  bizlere vakit ayırıp çok değerli bilgilerini paylaştığı için teşekkür ediyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir