Stylıng Sertıfıka Programı

Styling Sertifika Programı

Moda dünyasında son yılların vazgeçilmez kavramlarından biri olan styling alanında uzmanlaşmak istiyor musunuz?

Tasarımcıların koleksiyonlarını oluştururken üçüncü bir gözden değerlendirmelerini sağlayan bu popüler kavram ile ilgili teknik bir eğitim arıyorsan yazımızı detaylı okuyabilirsin.

Neden Styling?

Styling sertifika programı, öğrencileri moda sektöründe stylist olma yolunda hazırlamak, temel konseptleri benimsetmek, moda diline hakim kılmak ve görsel yolla moda mesajı aktarabilmek üzere yetiştirmeyi amaçlar. Eğitim, bir stil danışmanının basılı ve online medyaya yönelik olarak styling’e odaklanışını, moda kavramları üzerine yoğunlaşmasını ele alır. Eğitim; katılan öğrencilere, görsel çözümler sunma kabiliyeti kazandırarak sektöre hazırlamayı hedefler.

Kimler Katılmalı?

  • Moda sektöründe stil danışmanlığı yapmayı hedefleyen kişiler
  • Basılı ve online medyada stil danışmanlığıyla görsel çözümler sunmaya hazır hale gelmek isteyen kişiler
  • Gardırop oluşturmayı öğrenmek, stil oluşturmayı öğrenmek ve bunu meslek olarak yapmak isteyen kişiler
  • Televizyon, sinema ya da doğrudan ünlü isimlere stil danışmanlığı yapmak isteyen kişiler

Programı Tamamladığında

  • Bir stil oluşturmak için moodboard hazırlamayı öğrenmiş,
  • Stil danışmanının görev ve sorumluluklarını hazmetmiş,
  • Bir çekim gününü yönetmeyi tecrübe etmiş,
  • İlk kez styling yapmış ve bunu fotoğraflamış,
  • Ekip çalışmasını ve stil oluşturmada görev ve sorumluluk alan kişilerle beraber hareket etmeyi öğrenmiş olacaklar.

Kariyer Olanakları

Styling sertifika programı mezunları, Gazete ve dergiler, TV ve dizi prodüksiyonları, defileler, kampanyalar, albüm çekimleri, reklam çekimleri vb. alanlarda “Freelancer Stil Danışmanı”“Stil Editörü” – “Moda Editörü” olarak çalışabilir ve aynı zamanda “Gardrop Danışmanlığı” yapabilirler.

Styling Sertifika Programı 

Süre : 72 Saat (3Ay)

Günler : Çarşamba ve Perşembe (2 Gün)

Saat : 18:30 – 21:30

Eğitim İçeriği

1. Hafta : Styling’e Giriş

Styling’in temel prensipleri öğretilir sonrasında moda ve styling tarihi, akımlar ve trendler ile ilgili detaylar üzerinde durulur.

2. Hafta : Hikaye Yaratmak

Bir moda çekiminin ve styling çalışmasının hikayesini yaratmak için gerekli araştırma uygulaması yapılıp sonrasında moodboardlar hazırlanır.

3. Hafta : Showroom Ziyareti

Styling ile hikayeyi doğru anlamak için doğru look oluşturma prensiplerinin öğretildiği uygulamalar gerçekleşir.

4. Hafta : Renk Psikolojisi ve Renk Detayları

Stil danışmanlığının temel kavramlarından olan renk ile ilgili detaylar öğretilir, sonrasında rengin insan psikolojisindeki etkileri ve kullanım kuralları üzerinde durulur.

5. Hafta : TV ve Dizi Styling

Televizyon programı ve diziler ile ilgili styling kavramları öğretilir ve bununla ilgili konsept uygulama çalışmaları yapılır. Özellikle bu bölümde kostüm sorumlusu ve stil danışmanı arasındaki farklar ele alınır.
* Bu bölümde TV ve dizi stylingi yapan sektörel bir konuğumuz olacaktır.

6. Hafta : Celebrity Styling

Sanatçı vb. ünlü simaların stil danışmanlığı konusunda yapılması ve yapılmaması gereken teknik konular ele alınır. Sonrasında yerli ve yabancı celebrity styling uygulamaları analiz edilir.

7. Hafta : Bayan Giyim Styling

Eğitim programımızın partner firmasının koleksiyon parçaları kullanılarak bayan giyim kombinleme ve aksesuar uygulamaları gerçekleştirilir.

8. Hafta : Erkek Giyim Styling

Eğitim programımızın partner firmasının koleksiyon parçaları kullanılarak erkek giyim kombinleme ve aksesuar uygulamaları gerçekleştirilir.

9. Hafta : Still Life Styling

Still life fotoğraf çekimleri için online dünyaya yönelik stil editörlüğü detayları öğretilir.

10. Hafta : Defile Styling

Bu bölümde ulusal / uluslararası fashion week deneyimi olan bir tasarımcı ile defile stylinginin tüm detayları tasarımcı ile birlikte derinlemesine ele alınır ve geçmiş sezon defilelerin styling uygulamaları incelenir ve yeni sezon koleksiyon için styling koleksiyon uygulaması yapılır.

11. Hafta : Kampanya & Reklam Styling

Markaların online, dijital ve basılı katalog ve imaj görselleri ve kampanya çekimleri için styling uygulamalarının teknik detayları öğretilir.

12. Hafta : On The Job Training

Tüm teknik detaylar öğrenildikten sonra bitirme projesi olarak reel kampanya çekimi organize edilir. Bu bölümde katılımcılar tüm konsepti kendilerinin hazırlayacağı ve partner markaların koleksiyon ürünleri kullanılarak reel bir çekim projesi ile program sonlandırılır.


Program Direktörü Serhat ŞENGÜL Hakkında

Styling Sertifika Programı

Styling Sertifika Programı

Yıldız Teknik Üniversitesi kimya mühendisliği lisans eğitimi ve Galatasaray Üniversitesi MBA eğitimini tamamladıktan sonra Global Yatırım Holding’de Yatırımcı İlişkileri ve PR departmanlarında görev aldı. Akabinde London College of Fashion’da Global Pazarlarda Moda Marka Yönetimi eğitimini tamamlayarak moda editörlüğü ve marka danışmanlığına başladı. Rack’teki kurucu ortaklığının öncesinde Paris merkezli bir moda ajansının İstanbul şubesinde müşteri yöneticisi olarak tasarımcılar ve global lüks markalarla çalışan Serhat Şengül, 2012 yılında Esquire Türkiye’nin Big Black Book isimli 6 ayda bir yayınlanan özel serisinin Türkiye’deki ilk editörlüğünü yapmıştır ve her 6 ayda bir bu yayını çıkarmaya devam etmektedir. 2015 yılında bir moda kitabının editörlüğünü yapmış olan Serhat Şengül, halihazırda Esquire Türkiye, All, Alem, Marie Claire ve Forbes gibi dergilerde, kurum dergilerinde ve online mecralarda moda makaleleri ve trend yazıları yazmakta ve çekimler yapmaktadır.

2013 itibariyle kurucu ortalığını yaptığı Rack İstanbul ile hem İstanbul, hem de New York’ta defileler, iletişim danışmanlığı ve styling konusumda yerli ve yabancı tasarımcı ve markalar ile çalışmalarına devam etmektedir. Aynı zamanda, öğretim görevlisi olduğu Bilgi Üniversitesi Moda Tasarımı Bölümü’nde öğretim Styling, Moda Yazarlığı, Moda Kariyeri Yaratma ve Defile Planlama dersleri vermektedir. Aynı zamanda Eylül 2016 yılından itibaren Kariyer Eğitim Kurumları bünyesinde Styling Sertifika Programı Direktörlüğünü yapmaktadır.

Styling sertifika programı hakkında detaylı bilgi için 0212 296 30 77

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir